اخذ رتبه پیمانکاری در رشته آب و فاضلاب

اخذ رتبه پیمانکاری در رشته آب و فاضلاب برای شرکت های پیمانکاری فعال در حوزه فنی مهندسی ای همچون ساخت سیستم ها و تصفیه خانه های آب و فاضلاب ،سدها و بندها و تونل های انحراف آب و مخازن آب و شبکه های آب و فاضلاب ،آبرسانی و کانال های اتتقال آب ،سازه های دریایی و ساحلی و نظایر آن اجباری و لازم الاجراست از این روی می توانند با توجه به شرایط و ضوابط تعیین شده در آیین نامه رتبه بندی پیمانکاران اقدام به اخذ رتبه پیمانکاری در رشته آب و فاضلاب نمایند.

اولین قدم جهت ورود به معاملات دولتی اخذ صلاحیت پیمانکاری می باشد.بر اساس قانون معاملات دولتی،شرکت های دولتی و به عبارت دیگر هر پروژه ای که بیش از ۵۰ درصد اعتبار آن از سوی دولت تامین شده باشد صرفا مجاز به عقد قرارداد با شرکت هایی می باشند که از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوری تایید صلاحیت شده باشند. رتبه اخذ شده دارای اعتبار ۴ ساله می باشد.باید توجه داشت بر اساس همین قانون شرکت هایی که از اعتبار گواهی نامه صلاحیتشان کمتر از ۶ ماه مانده است مجاز به عقد قرارداد با شرکت های دولتی نمی باشند.لذا با توجه به روند ۲ ماهه اخذ و یا تمدید رتبه ها،لازم است حداقل ۸ ماه قبل از پایان اعتیار گرید، شرکت ها نسبت به اخذ مجدد و یا ارتقا رتبه خود اقدام نمایند.

اخذ رتبه پیمانکاری در رشته آب و فاضلاب

شرایط اخذ رتبه ۵ آب

رتبه بندی پیمانکاران آب و فاضلاب در ۵ پایه توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور صورت می گیرد. بالاترین پایه قابل اخذ ۱ و پایین ترین پایه نیز ۵ می باشد.شرکت های که حتی تجربه کاری ندارند با داشتن یک مهندس امتیاز آور (با رشته تحصیلی زمینه و حداقل ۶/۵ سال سابقه کار مرتبط با آب) می توانند اقدام به اخذ رتبه پیمانکاری در رشته آب و فاضلاب در پایه ۵ نمایند.در صورت اخذ رتبه ۵ آب و فاضلاب،شرکت مجاز است حداکثر ۱۰۰٫۹۲۲ میلیون ریال پروژه در جریان داشته باشد.تعداد این پروزه ها نمی تواند بیش از سه عدد باشد.شرایط فنی و تخصصی سایر پایه های رتبه بندی شرکت های آب به شرح زیر می باشد.

شرایط اخذ رتبه ۴ آب

از شرایط اخذ رتبه آب در پایه ۴ می توان به کسب حداقل ۷۵۰ امتیاز توسط اعضای امتیاز آور شرکت بر اساس نوع و مقطع  مدرک تحصیلی و همچنین سوابق کاری اشاره کرد،با این توضیح که این افراد حتما باید عضو هیات مدیره شرکت متقاضی باشند و  مدیرعامل شرکت نیز می بایست یکی از امتیاز آوران شرکت باشد (این مورد برای تمامی پایه ها الزامی می باشد) همچنین یکی از اعضا امتیاز آور می بایست دارای مدرک تحصیلی در یکی از رشته های تحصیلی زیر باشد (اجباری برای کلیه پایه ها) (با حداقل سه سال سابقه کار مرتبط):

 • مهندسی عمران – عمران
 • مهندسی  راه و ساختمان
 • مهندسی سیویل
 • مهندسی ساختمان
 • مهندسی عمران آب
 • مکانیک
 • پل
 • بتن آرمه
 • سازه
 • زلزله
 • مهندسی کشاورزی (گرایش آب)
 • عمران (نقشه برداری)
 • مدریت پروژه

لذا نفر دوم امتیازآور می تواند دارای مدرک تحصیلی به غیر از موارد ذکر شده داشته باشد ولی حتما باید  حداقل سه سال سابقه کار مرتبط در طی ۴ سال اخیر را داشته باشد.

همچنین حداقل امتیاز تجربه کاری ۶٫۶۳۲ و حداقل توان مالی ۱۲٫۶۴۵ امتیاز تعیین شده است.

لازم به ذکر است شرکت های پیمانکاری در صورت اخذ رتبه پیمانکاری آب و فاضلاب در پایه ۴ دارای ظرفیت ریالی حداکثر به مبلغ ۳۱۶٫۱۲۸ میلیون ریال می باشند با این توضیح که در طول یک سال می توانند حداکثر به میزان ذکر شده و حداکثر به تعداد سه ،پروژه در جریان بصورت همزمان داشته باشند.

شرایط اخذ رتبه پیمانکاری در رشته آب و فاضلاب در پایه ۳:

کسب حداقل ۱۲۰۰ امتیاز از سوی افراد امتیاز آور که از این مقدار پرسنل امتیازآوز می بایست حداقل ۲۰۰ و حداکثر۸۰۰ همچنین اعضا هیات مدیره حداقل ۴۰۰ و حداکثر ۱۰۰۰ امتیاز را کسب نمایند.

لازم به ذکر است جهت اخذ رتبه پیمانکاری آب در پایه سه کسب حداقل ۱۲٫۶۴۵ امتیاز از پروژه های انجام داده شده و نیز حداقل  ۲۵٫۲۹۰ امتیاز از بابت توان مالی شرکت الزامی می باشد.حداکثر ظرفیت ریالی برای این پایه ۶۳۲٫۲۵۵ میلیون ریال تعیین شده است.

شرایط اخذ رتبه پیمانکاری در رشته آب و فاضلاب  در پایه ۲:

کسب حداقل ۱۸۰۰ امتیاز توسط پرسنل و اعضا هیات مدیره امتیازآور که از این میزان پرسنل امتیازآور می باست حداقل ۳۰۰ و حداکثر ۱۲۰۰ امتیاز  و همچنین اعضا هیات مدیره امتیازآور حداقل ۶۰۰ و حداکثر ۱۵۰۰ امتیاز را کسب بنمایند.حداقل امتیاز تجربه کاری برای این پایه ۲۵٫۲۳۵ و حداقل توان مالی ۳۷٫۸۵۲ و حداکثر ظرفیت ریالی نیز ۱٫۲۶۱٫۷۳۸ میلیون ریال تعیین شده است.شرایط اخذ رتبه پیمانکاری در رشته آب و فاضلاب در پایه ۱:

جهت اخذ رتبه پیمانکاری آب در پایه ۱ اعضا امتیازآور می بایست در مجموع ۳۰۰۰ امتیاز کسب نمایند که لازم است اعضا هیات  مدیره از این میزان حداقل ۱۰۰۰ و حداکثر ۲۵۰۰ و پرسنل امتیازآور حداقل ۵۰۰ و حداکثر ۲۰۰۰ امتیاز را کسب نمایند.همچنین حداقل امتیاز تجربه کاری ۵۰٫۴۷۰ و حداقل امتیاز توان مالی ۷۵٫۷۰۴ تعیین گردیده است.

لازم بذکر است برای این پایه حداکثر ظرفیت ریالی به میزان ۲٫۵۲۳٫۴۷۶ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

شرکت های پیمانکاری در صورتی که قصد اخذ رتبه پیمانکاری آب در پایه های یک و دو را داشته باشند علاوه بر شرایط ذکر شده می بایست دارای یک پروژه شاخص در حوزه آب و فاضلاب به ترتیب حداقل ۴۲۰٫۵۷۹ میلیون ریال جهت اخذ رتبه ۱ و ۲۱۰٫۷۵۲ میلیون ریال جهت اخذ رتبه ۲ باشند (بعد از اعمال ضرایب تعدیل).

کلیه مبالغ و امتیازات ذکر شده برای پایه های مختلف طبق آخرین آیین نامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و همچنین شاخص های کنونی ذکر شده است که همه ساله از سوی آن سازمان تعدیل و  تغییر می یابد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *