اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان

اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان برای شرکت هایی که در امور پیمانکاری مربوط به ساخت ساختمان ها و ابنیه چوبی ،آجری،سنگی،بتنی،فلزی و نظایر آن،پیاده رو سازی،جدول گذاری و نظایر آن فعالیت دارند و چنانچه قصد عقد قرارداد در پروژه هایی که حداقل ۵۰ درصد اعتبار آن از سوی دولت تامین می شود را دارند اجباری می باشد و در صورت عدم اخذ آن،هرچند تمام شرایط دیگر را داشته باشند از مناقصات د.لتی  کنار گذاشته خواهند شد.

رتبه بندی شرکت های پیمانکاری زیره نظره سازمان برنامه و بودجه کشور صورت می پذیرید.بر اساس آیین نامه تشخیص صلاحیت پیمانکاران ،شرکت های پیمانکاری بر اساس امتیازاتی که از بخش های مختلف کسب می نمایند،می توانند رتبه های ۱ الی ۵ در رشته ساختمان را کسب نمایند در واقع رتبه ۱ بالاترین و رتبه ۵ پایین ترین پایه قابل اخذ می باشد.اگر درخواست شرکتی در پایه های ۳ ، ۴ و یا ۵ باشد، سازمان برنامه و بودجه استان محل شرکت و اگر در پایه های ۱ و یا ۲ باشد سازمان برنامه و بودجه کل کشور مسئول بررسی پرونده  و تشخیص صلاحیت پیمانکاری خواهد بود.

اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان

شرایط اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان:

بر اساس آیین نامه تشخیص صلاحیت،شرکت ها بر اساس امتیازات کسب شده در شاخص هایی از قبیل :تجربه کاری – مدیران و کارکنان امتیازآور –  توان مالی و پروژه شاخص رتبه بندی می شوند.

۱-تجربه کاری:

شرکت های پیمانکاری متقاضی رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان در پایه ۵ نیازی به داشتن تجربه کاری ندارند لیکن حتی شرکت های تازه تاسیس نیز در صورت داشتن سایر شرایط مندرج در آیین نامه رتبه بندی پیمانکاران می توانند اقدام به اخذ رتبه نمایند.

شرایط اخذ رتبه ۵ ابنیه به مراتب آسان تر از بقیه پایه ها می باشد.چراکه از ۴ شاخض ذکر شده،فقط یک شاخص (مدیران و پرسنل امتیازآور) ملاک ارزیابی خواهد بود.وجود یک مهندس با مدرک تحصیلی زمینه با حداقل ۶/۵ سال سابقه کار مرتبط با ابینه با سمت مدیرعاملی و یا دو نفر مهندس هر کدام با حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط تنها شرط اخذ رتبه ۵ ابنیه می باشد.

در صورتی که قصد اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان در پایه های ۱ الی ۴ را داشته باشند می بایست تجربه کاری خود در ۱۵ سال اخیر را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارائه دهند تا بعد از محاسبه امتیازات قراردادها ،در صورت کسب حداقل امتیازات لازم برای هر پایه،سایر شرایط لازم جهت ارتقا پایه مورد بررسی قرار گیرد.لذا اولین شرط جهت ارتقا پایه داشتن میزان مشخصی از حجم پروژه های انجام گرفته در ۱۵ سال اخیر می باشد.

حداقل امتیازات لازم از تجربه کاری جهت اخذ رتیه ابنیه

رتبه ابنیه و ساختمان در پایه ۴: ۴٫۲۱۵

رتبه ابنیه و ساختمان در پایه ۳: ۸٫۴۳۰

رتبه ابنیه و ساختمان در پایه ۲: ۱۶٫۸۲۳

رتبه ابنیه و ساختمان در پایه ۱: ۳۳٫۶۴۶

به طور کلی می توان گفت شرکت ها با داشتن تجربه کاری با حجم ریالی به شرح زیر می توانند اقدام به اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه نمایند.با توجه به اینکه مبالغ قرارداد ها بر اساس تاریخ شروع و پایان پروژه تعدیل می شوند ،نمیتواند معیار دقیقی جهت ارتقا پایه باشد لذا با توجه به اینکه این ضرایب همواره افزایشی هستند با ارقام کمتر از ارقام زیر هم میتوان جهت اخذ رتبه پیمانکاری ابنیه و ساختمان در پایه مورد نظر اقدام کرد.

حدود حداقل تجربه کاری مورد نیاز جهت اخذ رتبه ابنیه و ساختمان:

رتبه ابنیه در پایه ۴: ۱۴۰ میلیارد ریال

رتبه ابنیه در پایه ۳ : ۲۸۰ میلیارد ریال

رتبه ابنیه در پایه ۲: ۵۶۰ میلیارد ریال

رتبه ابنیه در پایه ۱: ۱٫۱۲۰ میلیارد ریال

۲-امتیاز مدیران و کارکنان امتیاز آور

همانند سایر تخصص های پیمانکاری وجود یک مهندس با رشته تحصیلی زمینه با حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با پیمانکاری ابنیه در هیات مدیره و یا پرسنل شرکت جهت اخذ رتبه ابنیه و ساختمان الزامی می باشد

رشته های تحصیلی زمینه برای رتبه بندی ابنیه و ساختمان:

 • مهندسی عمران- عمران، عمران آب، عمران روستایی
 • پل، بتن آرمه
 • ساختمان، سازه، زلزله، استحکامات نظامی
 • کارهای عمومی ساختمان
 • سازه های دریایی
 • علمی کاربردی
 • مهندسی معماری
 • شهرسازی
 • مهندسی عمران-نقشه برداری
 • مدیریت ساختمان
 • نگهداری خط و ابنیه
 • مدیریت پروژه
 • مهندسی عمومی

حداقل امتیاز لازم از سوابق کاری و مدارک تحصیلی مدیران و پرسنل امتیاز آور جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه:

رشته ابنیه وساختمان  در پایه ۵: ۳۷۵ امتیاز

رشته ابنیه و ساختمان در پایه ۴: ۷۵۰ امتیاز

رشته ابنیه و ساختمان در پایه ۳: ۱۲۰۰ امتیاز

رشته ابنیه و ساختمان در پایه ۲: ۱۸۰۰ امتیاز

رشته ابنیه و ساختمان در پایه ۱: ۳۰۰۰ امتیاز

این امتیازات بر اساس اینکه فرد دارای چه نوع مدرکی  (زمینه، مرتبط و یا غیره مرتبط) در چه مقطع تحصیلی ای ،با چه سمتی در شرکت متقاضی و همچنین با چه سابقه ی کاری ای می باشد تعیین می شود.در پایه ۴ و ۵ کل امتیاز لازم می بایست از طریق اعضا هیات مدیره کسب گردد و در پایه های ۳ ، ۲ و ۱ این امتیازات به شرح زیر بین مدیران (اعضا هیات مدیره) و پرسنل امتیاز آور تقسیم میگردد:

رشته ابنیه و ساختمان در پایه ۳:

حداقل و حداکثر هیات مدیره به ترتیب: ۴۰۰ و ۱۰۰۰ امتیاز

حداقل و حداکثر پرسنل امتیازآور به ترتیب: ۲۰۰ و ۸۰۰ امتیاز

رشته ابنیه و ساختمان در پایه ۲:

حداقل و حداکثر هیات مدیره به ترتیب: ۶۰۰ و ۱۵۰۰ امتیاز

حداقل و حداکثر پرسنل امتیاز آور به ترتیب: ۳۰۰ و ۱۲۰۰ امتیاز

رشته ابنیه و ساختمان در پایه ۱:

حداقل و حداکثر هیات مدیره به ترتیب: ۱۰۰۰ و ۲۵۰۰ امتیاز

حداقل و حداکثر پرسنل امتایز آور به ترتیب: ۵۰۰ و ۲۰۰۰ امتیاز

لازم به ذکر است تعداد نفرات امتیاز اور به توجه به سوابق کاری و مدارک تحصیلی آنان و همچنین درخواست تخصص های دیگره پیمانکاری همزمان با  درخواست اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان می تواند متغیر باشد.

۳-شرایط توان مالی شرکت جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان:

داشتن شرایط مالی مناسب از لحاظ نقدینگی،میزان سرمایه،سوددهی و … برای شرکت هایی در صدد اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان در پایه های ۱ الی ۴ می باشند حائز اهمیت است.و اصولا صلاحیت شرکت هایی که وضعیت مالی مناسبی ندارند هرچند دارای سوابق اجرایی خوبی باشند مورد تایید قرار نخواهد گرفت. حداقل امتیازات لازم برای پایه های مختلف به شرح زیر می باشد:

حداقل توان مالی جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه در پایه ۴: ۸٫۴۳۰

حداقل توان مالی جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه در پایه ۳: ۱۶٫۸۶۰

حداقل توان مالی جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه در پایه ۲: ۲۵٫۲۳۵

حداقل توان مالی جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه در پایه ۱: ۵۰٫۴۷۰

 

 

۴-پروژه شاخص:

داشتن حداقل یک پروزه شاخص در زمینه ابنیه و ساختمان با مبلغی مشخص برای متقاضیان رتبه پیمانکاری در رشته ابنیه و ساختمان در پایه های ۱ و ۲ الزامی می باشد.

رتبه ۱ ابنیه و ساختمان: ۲۸۰٫۳۸۶ میلیون ریال

رتبه ۲ ابنیه و ساختمان: ۱۴۰٫۵۰۱ میلیون ریال

لیکن با توجه به ضرایب تعدیل برای سالهای مختلف چنانچه پروژه مربوط به سالهای قبل باشد این ارقام به مراتب کمتر میشوند.

لازم به ذکر است پایه های ۳، ۴ و ۵ نیازی به داشتن پروژه شاخص ندارند.

کلیه ارقام و امتیازات ذکر شده در این نوشتار بر اساس آخرین آیین نامه در حال اجرا و نیز ضرایب تعدیل و میزان حداکثر ظرفیت های پیمانکاری مجاز می باشد این ارقام و اعداد همه ساله توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تعدیل میگردد.

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *