اخذ رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری

اخذ رتبه پیمانکاری در رشته  راه و ترابری شامل شرکت هایی میگردد  که در امور پیمانکاری مربوط به ساخت راه ها ،نظیر جاده های اصلی و فرعی،بزرگ راه ها،راه های ریلی، باند فرودگاه ،سیستم های انتقال هوایی پایه دار، فرودگاه ها، تونل ها، پل ها، راه های زیر زمینی و سیستم های حمل و نقل(تهیه ،نصب،راه اندازی و تعمیر تجهیزات ترافیکی)، راهداری و عملیات آسفالتی و نظایر آن فعالیت دارند.

تقریبا تمام پروژه های مربوط به حوزه راه زیره نظر وزارت راه و شهر سازی و سازمان های زیرمجموعه و همچنین شهرداری ها می باشند از طرف دیگر قانون معاملات دولتی شرکت ها و سازمان های دولتی را موظف کرده است که پروژه های خود را صرفا به شرکت هایی که از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوری تشخیص صلاحیت شده اند بسپارند.لیکن اخذ رتبه راه می بایست در اولویت شرکت های فعال در این حوزه باشد.

اخذ کارت پیمانکاری شهرداری نیز از دیگر الزامات پیمانکاران طرف حساب شهرداری می باشد که اخذ رتبه راه از پیش فرض های اخذ این کارت می باشد.

اخذ رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری

شرایط اخذ رتبه راه

در اولین قدم یک شرکت ثبت شده از نوع سهامی خاص و یا مسئولیت محدود با موضوع فعالیت مرتبط با راه و ترابری باید داشته باشید. اخذ کد اقتصادی و کد کارگاهی از دیگر اقدامات اولیه در فرایند اخذ رتبه راه می باشد. همانند سایر رشته های پیمانکاری،شرایط اخذ رتبه راه بر اساس آیین نامه صلاحیت پیمانکاری تعیین می گردد. بر این اساس پیمانکاران راه و ترابری نیز برای اخذ رتبه راه ترابری باید امتیازات لازم را در پارامتر هایی به شرح زیر  کسب نمایند.رتبه بندی شرکت های پیمانکاری در ۵ پایه صورت می گیرد و در صورتی که شرکتی در پارامتر های مختلف حداکثر امتیازات را کسب نماید موفق به اخذ رتبه ۱ و در کمترین حالت رتبه ۵ را اخذ خواهد نمود.

۱-امتیاز تجربه کاری:

قراردادهایی که شرکت در طول ۱۵ سال اخیر انجام داده است بر اساس اینکه در چه سالی شروع و در چه سالی خاتمه یافته اند تعدیل می شوند و به عبارت دیگر شامل افزایش بهای تمام شده می شوند.در محاسبه امتیاز تجربه کاری صرفا قرارداد هایی مورد بررسی قرار می گیرد که در سامانه ساجات ثبت شده باشند. مدت زمان قانونی جهت ثبت قراردادها در سایت ساجات حداکثر سه ماه بعد از تاریخ عقد قرارداد می باشد.در صورتی که شرکتی دارای قرادادهای ثبت نشده در سامانه ساجات می باشد امکان استفاده از امتیاز آنها را ندارد که البته با تدابیری که اخیرا توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وضع شده است امکان ثبت قرارداد های برای سال های بعد از ۱۳۹۴ میسر شده است که خود دارای پروسه ای جداگانه می باشد.

-حداقل امتیاز لازم جهت اخذ رتبه پیمانکاری  در رشته راه و ترابری در پایه ۵: صفر

-حداقل امتیاز لازم جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری  در پایه ۴: ۶٫۳۲۳

-حداقل امتیاز لازم جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری  در پایه ۳: ۱۲٫۶۴۵

-حداقل امتیاز لازم جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری  در پایه ۲:  ۲۵٫۲۳۵

-حداقل امتیاز لازم جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری  در پایه ۱:  ۵۰٫۴۷۰

پس شرکت های متقاضی اخذ رتبه ۵ راه نیازی به داشتن تجربه کاری ندارند و شرایط اخذ رتبه ۵ راه فقط شامل امتیاز مدیران شرکت می شود.

۲-امتیاز مدیران و پرسنل امتیاز آور:

شرکت های متقاضی اخذ رتبه بر اساس اینکه در چه پایه ای درخواست رتبه دارند به تعدادی مهندس امتیاز آور در هیات مدیره و پرسنل خود نیاز دارند حداقل سوابق مورد نیاز برای این افراد ۳ سال سابقه مرتبط در طی ۴ سال اخیر می باشد. در صورتی که متقاضی اخذ رتبه ۵ راه می باشید نیازمند داشتن یک نفر با ۷ سال سابقه مرتبط  و یا دو نفر هر کدام با حداقل ۳ سال سابقه مرتبط در هیات مدیره خود می باشید.لازم بذکر است مدیر عامل این گونه شرکت ها (صرف نظر از پایه ی درخواستی ) باید یکی از افراد امتیازآور باشد.

رشته های تحصیلی زمینه برای اخذ رتبه راه و ترابری

 • مهندسی عمران-عمران، راه و ساختمان
 • سیویل، ساختمان
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی راه، راه سازی
 • راه آهن، حمل و نقل، ترافیک
 • زمین شناسی، مهندسی معدن
 • مدیریت پروژه، خط و ابنیه، خط و سازه های ریلی
 • علمی کاربردی عمران
 • بتن آرمه، سازه، زلزله
 • کارهای عمومی ساختمان
 • سازه های دریایی، تونل

حداقل امتیازات لازم برای مدیران و پرسنل امتیازآور برای پایه های مختلف

 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۵: ۳۷۵ امتیاز( فقط هیات مدیره)
 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۴: ۷۵۰ امتیاز (فقط هیات مدیره)
 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۳: ۱۲۰۰ امتیاز (حداقل و حداکثر برای هیات مدیره به ترتیب ۴۰۰ و ۱۰۰۰ امتیاز و برای پرسنل به ترتیب ۲۰۰  و ۸۰۰ امتیاز)
 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۲: ۱۸۰۰ امتیاز(حداقل و حداکثر برای هیات مدیره به ترتیب ۶۰۰ و ۱۵۰۰ امتیاز و برای پرسنل به ترتیب ۳۰۰ و ۱۲۰۰ امتیاز)
 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۱: ۳۰۰۰ امتیاز( حداقل و حداکثر برای هیات مدیره به ترتیب ۱۰۰۰ و ۲۵۰۰ امتیاز و برای پرسنل به ترتیب ۵۰۰  و ۲۰۰۰ امتیاز)
 • لازم بذکر است تعداد نفرات امتیاز آور بسته به شرایط می تواند متغیر باشد لذا آخرین مدرک تحصیلی،سوابق کاری و همچنین درخواست تخصص های دیگر پیمانکاری همزمان با رشته راه و ترابری در تعداد افراد امتیاز آور موثر می باشد.

۳- توان مالی شرکت:

شرکت های پیمانکاری جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه های ۱ الی ۴ می بایست آخرین اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارایه دهند در صورت عدم کسب امتیاز لازم از آخرین اظهارنامه مالیاتی،میانگین اظهارنامه های مالیاتی سه سال اخیر ملاک عمل قرار خواهد گرفت.میزان درآمد پیمانکاری ،توان نقدینگی و سرمایه ثبتی شرکت از جمله مواردی می باشد که در این امتیاز موثر می باشند.

اگر شرکت شما در سال جاری با مشکل کمبود امتیاز توان مالی روبروست  می توانید با تماس با مشاوران ما و دریافت راهکارهای لازم این مشکل را برای سال آینده با کمترین اقدامات لازم برطرف سازید.

۴- پروژه شاخص:

چنانچه شرکتی قصد اخذ رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه های ۱ و یا ۲ را داشته باشد می بایست یک پروزه شاخص (با موضوع راه و ترابری) در تجربه کاری خود داشته باشد.

 • مبلغ پروژه شاخص جهت اخذ رتبه پیمانکاری راه و ترابری در پایه ۱: ۴۲۰٫۵۷۹ میلیون ریال
 • مبلغ پروژه شاخص جهت اخذ رتبه پیمانکاری راه و ترابری در پایه ۲: ۲۱۰٫۷۵۲ میلیون ریال
 • لازم به ذکر است این  مبالغ بعد از اعمال ضرایت تعدیل ملاک عمل قرار خواهد گرفت و قرادادهای با مبلغ کمتر از آنچه اشاره شد در صورتی که در سالهای قبل شروع شده باشند می توانند با اعمال ضرایب تعدیل به مبلغ مذکور برسند.

 

ظرفیت کاری شرکت های دارای رتبه پیمانکاری راه و ترابری:

هنگامی که شرکتی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوری تایید صلاحیت می گردد لازم است در طول دوران اعتبار این گواهی نامه بصورت مداوم کلیه تغییرات در اعضا ، ارکان و … شرکت و همچنین قرادادهای منعقده را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور  اطلاع دهد که البته در تعداد و مبلغ قرادادهای در حال اجرا بر اساس پایه ای که کسب شده است محدودیتی اعمال شده است به این معنی که شرکت های تایید صلاحیت شده حداکثر به میزان مبالغ زیر می توانند قرادادای در حال اجرا داشته باشند و کارفرما های دولتی مجاز به عقد قراداد با شرکت های که دارای ظرفیت ( ریالی و یا تعدادی) منفی می باشند نیستند.

 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۵: ۱۱۰٫۹۲۲ میلیون ریال
 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۴: ۳۱۶٫۱۲۸ میلیون ریال
 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۳: ۶۳۲٫۲۵۵ میلیون ریال
 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۲: ۱٫۲۶۱٫۷۳۸ میلیون ریال
 • رتبه پیمانکاری در رشته راه و ترابری در پایه ۱: ۲٫۵۲۳٫۴۷۶ میلیون ریال

 

لازم به ذکر است مبالغ، امتیازات و ظرفیت های ذکر شده در این گفتار بر اساس آخرین آیین نامه در حال اجرای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می باشند لیکن این موارد همه ساله از سوی آن سازمان تعدیل میگردند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *