اخذ رتبه پیمانکاری در رشته کشاورزی

اخذ رتبه پیمانکاری در رشته کشاورزی (رتبه فضای سبز) برای شرکت های فعال در حوزه های کاری ای همچون جنگل کاری و درخت کاری ،آبیاری بهسازی و اصلاح اراضی، احداث حوضچه ها و استخر های پرورش و تکثیر ماهی، مالچ پاشی و تثبیت شن های روان، عملیات به زراعی، کاشت و برداشت محصولات عمده و استراتژیک، مرتع داری و ایجاد مراتع دست کاشت، امور دامپزشکی ، ایجاد فضای سبز و نگهداری آن، امور دامپروری شامل مرغ داری،گاوداری ،زنبور داری، گوسفند داری، شیلات،آبزیان و نظایر آن فعالیت میکندد الزامی می باشد.

به دلیل اینکه کارفرما ها در اکثر پروژه های کشاورزی شهرداری ها می باشند و این نهاد نیز به عنوان یک نهاد نیمه دولتی ملزم به رعایت قانون معاملات دولتی می باشند لذا داشتن رتبه و گرید کشاورزی جزو لاینفک مدارک لازم جهت عقد قرارداد با شهرداری ها می باشد.

شرایط اخذ رتبه پیمانکاری در رشته کشاورزی

داشتن یک شرکت با موضوع کشاورزی اولین قدم در اخذ رتبه کشاورزی می باشد. در محرله بعد شرکت متقاضی می بایست کد اقتصادی خود را اخذ نماید چرا که بدون داشتن کد اقتصادی امکان ثبت نام اولیه در سایت ساجات و اخذ شناسه و رمز عبور ساجات امکان پذیر نخواهد بود. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور شرکت های فعال در حوزه کشاورزی بر اساس تجربه کاری ( حداکثر ۱۵ سال اخیر) ،توان مالی شرکت ( بر اساس آخرین اظهارنامه مالیاتی )، هیات مدیره و پرسنل امتیاز آور و همچنین پروژه شاخص، در ۵ پایه رتبه بندی می نماید بر این اساس در بهترین حالت و کسب بالاترین امتیازات در بخش های مختلف موفق به اخذ رتبه پیمانکاری در رشته کشاورزی در پایه ۱ و در غیره این صورت به ترتیب رتبه های ۲، ۳، ۴ و یا ۵ اخذ میگردد و البته در صورتی که در هیچ کدام از بخش ها  امتیازات لازم کسب نگردد گرید کشاورزی در هیچ پایه ای به شرکت اعطا نمی گردد.

اخذ رتبه پیمانکاری در رشته کشاورزی

جهت اخذ رتبه کشاورزی در هر پایه ای،لازم است یک مهندس با مدرک تحصیلیی زمینه به شرح زیر در هیات مدیره و یا پرسنل امتیازآور خود داشته باشد.چنانچه درخواست در پایه ۵ باشد این فرد می بایست حداقل ۶/۵ سال سابقه کار مرتبط با کشاورزی داشته باشد و در صورتی که کمتر از این باشد ( حداقل ۳ سال )، یک فرده دیگر با مدرک تحصیلی زمینه و یا مرتبط با حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با کشاورزی جهت کسب امتیاز کامل پایه ۵ لازم خواهد بود.

رشته های تحصیلی زمینه جهت رتبه بندی کشاورزی:

 • عمران آب
 • مهندسی کشاورزی ( تمام گرایش ها)
 • آبیاری و آبادانی
 • بهره برداری از منابع آب
 • شبکه های آبیاری و زهکشی
 • مهندسی ساختمان و تاسیسات کشاورزی
 • اکولوژی بهسازی
 • بهداشت محیط
 • مهندسی ماشین آلات کشاورزی
 • مهندسی صنایع غذایی
 • مهندسی منابع طبیعیی
 • دامپروری
 • محیط زیست

هرچه پایه درخواستی بالاتر رود تعداد افراد لازم در بخش امتیازآوران نیز بیشتر خواهد شد. همانطور که ذکر شد در پایه ۵ با توجه به سوابق کاری افراد، یک و یا دو نفر مورد نیاز خواهد بود در اخذ رتبه ۴ کشاورزی حداقل دو نفر با مدرک زمینه و مجموع سابقه کار در حدود ۲۵ سال، و در غیره این صورت سه نفر هر کدام با حداقل ۳ سال سابقه کار لازم می باشد.

 

مراحل اخذ رتبه پیمانکاری در رشته کشاورزی

در مرحله نخست شرکت می بایست اقدام به ثبت نام اولیه در سامانه ساجات نماید و نسخه تایید شده فرم ثبت نام اولیه را به محل سازمان ارسال نماید  تا در صورت تایید مدارک ( شامل اصالت آدرس و شماره های تماس شرکت، هیات مدیره و …) شناسه و رمز عبور سامانه ساجات برای شرکت صادر گردد.در مرحله بعد شرکت متقاضی اطلاعات لازم را اعم از سهامداران، هیات مدیره ،پرسنل امتیاز آور، اطلاعات قراردادها،اطلاعات مالی و عمومی و … را در سامانه ساجات وارد می نماید.لازم است در مورد کلیه اطلاعات وارد شده ،اسناد و مدارک مورد تایید توسط یکی از سازمان های دولتی در قسمت مربوطه الصاق گردد. این اطلاعات و همچنین اسناد مثبته آنها توسط کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بررسی می شود تا در صورت مطابقت با آیین نامه ها و وحدت رویه های موجود و کسب امتیازات لازم، تاییده مرحله اول صادر گردد .در مرحله بعد فرم ها و سایر مدارک به محل سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال میگردد تا در صورت تایید اصالت، تاییده های دوم، سوم، چهارم و پنجم کسب و در نهایت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری در رشته کشاورزی برای شرکت صادر گردد.

ظرفیت ریالی شرکت های پیمانکاری در رشته کشاورزی

شرکت های دارای گرید کشاورزی از لحاظ پروژه های در حال انجام دارای ظرفیت مشخصی می باشند که برای سال جاری (۱۳۹۷) به شرح زیر تعیین شده است.

رتبه کشاورزی در پایه ۵               ۲۹٫۵۷۹ میلیون ریال

رتیه کشاورزی در پایه ۴               ۸۴٫۳۰۱ میلیون ریال

رتبه کشاورزی در پایه ۳               ۱۶۸٫۶۰۱ میلیون ریال

رتبه کشاورزی در پایه ۲               ۳۳۶٫۴۶۳ میلیون ریال

رتبه کشاورزی در پایه ۱               ۶۷۲٫۹۲۷ میلیون ریال

با این توضیح که حجم ریالی پروژه های در جریان نباید از مبالغ فوق بیشتر باشد.

حداقل کارکرد لازم جهت اخذ رتبه های کشاورزی در پایه های مختلف

شرکت ها در صورتی که متقاضی اخذ رتبه در پایه های ۴ الی ۱ باشند می بایست دارای تجربه کاری کافی ای باشند به دلیل اینکه امتیاز قرارداد های شرکت بر اساس تاریخ شروع،تاریخ پایان و ضرایب تعدیل محاسبه و اعمال میگردد لذا نمی توان به صورت کاملا دقیق حداقل کارکرد لازم جهت اخذ رتبه پیمانکاری در رشته کشاورزی را بیان کرد با این وجود حدوده این میزان را می توان به شرح زیر مشخص کرد.

گرید کشاورزی در پایه ۵               صفر ریال

گرید کشاورزی در پایه ۴               ۵۶٫۰۰۰ میلیون ریال

گرید کشاورزی در پایه ۳               ۱۱۲٫۰۰۰ میلیون ریال

گرید کشاورزی در پایه ۲               ۲۲۴٫۰۰۰ میلیون ریال

گرید کشاورزی در پایه ۱               ۴۴۸٫۰۰۰ میلیون ریال

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *