اخذ رتبه و گرید

اخذ رتبه و گرید در حال حاضر با توجه به قوانین و آیین نامه های در حال اجرا، جزو ضروری ترین اموری است که می بایست شرکت های پیمانکاری ،مهندسین مشاور، انفورماتیکی، طرح و ساخت صنعتی و طرح و ساخت غیرصنعتی انجام دهند چرا که بدون داشتن رتبه و گرید امکان عقد قرارداد با ارگان ها و شرکت هعای دولتی از آنها سلب می گردد.

اخذ رتبه و گرید دارای پیچیدگی ها و ریزه کاری های فراوانی بوده به نحوی که اگر این کار از سوی افراد نا آشنا به امور رتبه بندی،آیین نامه های سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سامانه ساجات صورت گیرد، ممکن است مدت زمان بسیاری را صرف این کار نموده و یا در موارد بدتر باعث محرومیت شرکت از اخذ رتبه و گرید گردد.لیکن به دلیل اینکه عامل “زمان” در فرایند اخذ رتبه و گرید بسیار مهم و حیاتی میباشد لذا تسط به این امور دارای اهمیت فراوانی میباشد.

اخذ رتبه و گرید

انواع رتبه بندی شرکت ها

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور جهت احراز صلاحیت انواع شرکت ها جهت انجام پروژه ها دولتی و غیره دولتی بر اساس طبقه بندی زیر اقدام به رتبه بندی شرکت ها می نماید.هر کدام از موارد زیر خود شامل گروه ها، تخصص ها،رشته ها و رسته های مختلفی می باشند و شرکت های متقاضی در هر یک از این موارد می توانند در پایه های های مختلف اقدام به اخذ رتبه نمایند لذا لازم است شرکت ها بر اساس نوع و زمینه فعالیت خود درخواست رتبه بندی نمایند.

۱- رتبه بندی پیمانکاران

۲- رتبه بندی مشاوران

۳- رتبه بندی شرکت های انفورماتیک

۴-رتبه بندی طرح و ساخت صنعتی

۵- رتبه بندی طرح و ساخت غیره صنعتی

۶- رتبه بندی مدیریت طرح

مراحل اخذ رتبه و گرید

مرحله اول اخذ رتبه و گرید: ثبت نام اولیه و ارسال تاییده ثبت نام به سازمان برنامه و بودجه کشور

در این مرحله موضوع فعالیت شرکت،آدرس رسمی،مدارک تحصیلی اعضا هیات مدیره،شماره های تماس دفتر مرکزی و… مورد ارزیابی قرار میگیرد تا در صورت مورد تایید بودن،گذرواژه و رمز عبور جهت ورود به سامانه ساجات صادر و ارسال گردد. این مرحله از کار حدود ۲ هفته کاری زمان خواهد برد.

مرحله دوم اخذ رتبه و گرید: ورود اطلاعات و ارسال جهت کارشناسی

در این مرحله از فرایند اخذ رتبه و گرید ،شرکت با استفاده از گذرواژه و رمز عبور دریافتی وارد سامانه ساجات شده و اقدام به وارد کردن اطلاعات از قبیل:اطلاعات کلی شرکت،سهامداران،اعضا هیات مدیره،پرسنل امتایز آور ،سوابق کاری،سوابق تحصیلی،تجربه کاری،امتیازگیری و … نموده و در نهایت اقدام به ارسال پرونده جهت کارشناسی اولیه می نماید که در نهایت بعد از چند مرحه ارسال و رفع نقص مجر به اخذ  تاییده اول می گردد.

این مرحه از پروسه اخذ رتبه و گرید با توجه اینکه نیازمند داشتن اطلاعات دقیق از آیین نامه ها و وحدن رویه های متعدد و همچنین آشنا بودن به نحوه کار با سامانه ساجات و نیز روش هایی که که مانع از اعمل نقایص متعدد  به پرونده از سوی کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی می باشد دارای اهمیت بسیاری میباشد که بعضا به دلیل نداشان اطلاعات کافی و لازم و عدم حصول نتیجه نهایی(اخذ رتبه و گرید درخواستی) ،شرکت دچار خسارت های سنگین مالی شده و پروژه های کاری خود را از ذست می دهد.

با توجه به اینکه افراد امتیاز آور می بایست دارای شرایط خاصی بوده و امتیازات لازم را در هیات مدیره و پرسنل امتیاز آور برای پایه های مختلف کسب نمایند و همچنین امتیاز دهی ضرب دری افراد امتایاز آور هر تخصص به تخصص های دیگر در پایه های مختلف، لیکن در موارد بسیاری شرکت می بایست اقدام به افزودن نفرات لازم به هیات مدیره و پرسنل نماید که این کار خود هزینه و زمان بسیاری را صرف مینماد لذا چیدمان صحیح افراد امتایز اور در قسمت های مختلف به نحوی که امتیازات لازم را کسب نمایند و شرکت را دچار هزینه فرصت از دست رفته نمایند دارای اهمیت میباشد.همچنین تشخیص اینکه ئچه افرادی با چه سوابق کاری و مدارک تحصیلی ای شرایط لازم را برای کسب امتیازات لازم را دارند از دیگر نکات مهم در فرایند اخذ رتبه و گرید می باشد

داشتن اطلاعات کافی از میزان پروژه های لازم جهت کسب امتیازات لازم برای اخذ رتبه و گرید در پایه های مختلف و همچنین مستندات قابل قبول برای پروزه های در حالت های مختلف (دولتی و خصوصی بودن،خاتمه یافته و یا در در حال اجرا و یا ماده ۴۸ و…) باعث کوتاه شدن هرچه بیشتر پروسه اخذ رتبه و گرید میگردد.

مرحله سوم از فرایند اخذ رتبه و گرید:

بعد از کسب تاییده اول،با توجه به پایه درخواستی،مدارک نهایی توسط اعضا هیات اعضا هیات مدیره و افراد امتایز اور و سهامداران تکمیل،تایید و ارسال می گردد  تا در صورت صحیح بودن این اطلاعات پروسه کسب تاییده دوم، تاییده سوم، تاییده چهارم، تاییده پنجم،تایید صلاحیت و در نهایت صدور گواهینامه شروع و طی گردد.

به طور کلی میتوان گفت این مرحه از فرایند اخذ رتبه و گرید در حالت عادی بین ۲ تا ۳ هفته کاری زمان خواهد  برد که البته در صورت تکمیل ناصحیح مدارک نهایی توسط افراد ،امکان عودت پرونده در هر مرحله از کسب تاییده ها وجود دارد که در این صورت بعد از اصلاح پرونده توسط شرکت متقاضی مرحله سوم می بایست مجددا از ابتدا طی گردد.

در صورتی که شرکت موفق به طی تمام این مراحل گردد و وضعیت پرونده اخذ رتبه (گرید) در حالت صدور گواهینامه قرار گیرد،نام شرکت  و اطلاعات ثبتی آن،رتبه و یا گرید اخذ شده،ظرفیت آزاد و ظرفیت اشغال شده ( تعدادی و ریالی) در سامانه www.sajar.mporg.ir برای عموم قابل استعلام می باشد.

گواهی نامه صلاحیت صادر شده در صورت عدم تغییر در ملاک های ارزشیابی تا ۴ سال دارای اعتبار می باشد.

چنانچه شرکت های دارای رتبه و گرید در طول این ۴ سال تغییراتی در کلیه ارکان شرکت (سهامدارن،اعضا هیات مدیره،پرسنل امتیاز آور و….) داشته باشد موظف است در موعد مقرر (حداکثر سه ماه) از طریق سامانه ساجات مراتب را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اطلاع دهد این تکلیف برای قراردادهای منعقد شده ازتاریخ بعد از اخذ رتبه نیز صادق می باشد.

چنانچه شرکتی در هر یک از مراحل سه گانه توضیح داده شده اطلاعات خلاف واقع به سازمان ارائه دهد و یا اینکه بعد از دریافت گواهی صلاحیت،تغییرات را به سازمان اطلاع ندهد دچار محرومیت های مختلف از جمله محرومیت از اخذ رتبه و گرید (حداکثر تا ۳ سال) و ابطال رتبه (گرید) اخذ شده میگردد.

الزمات اخذ رتبه

هیأت وزیران دولت در جلسه مورخ ۱۳۸۱/۷/۲۴ و بنا به پیشنهاد شماره ۵٫۸۵۳-۱۰۵٫۱۳۶۴ مورخ ۱۳۷۹/۵/۱۶ سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی کشوری و به استناد ماده (۲۲) قانون برنامه و بودجه – مصوب ۱۳۵۱- آیین‌نامه ارجاع کار به پیمانکاران را تصویب نمود.بر اساس بند ۸ این قانون ارجاع کارهای عمرانی منحصرا به شرکت های دارای صلاحیت (رتبه) امکان پذیر می باشد و افراد حقیقی و حقوقی فاقد رتبه حق شرکت در مناقصات دولتی را نخواهند داشت.

لزوم اخذ رتبه از نظر دارای اهمیت می باشد که علاوه بر مورد فوق،در افزایش قدرت رقابت پذیری با دیگر شرکت ها ،انجام پروژه های برون مرزی، دریافت تسهیلات از بانک ها و موسسات دولتی، تقسیط بدهی های دولتی و … داشتن رتبه بندی از شروط اولیه و اصلی می باشد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *