اخذ رتبه ۴ پیمانکاری

اخذ رتبه ۴ پیمانکاری در چه شرایطی امکان پذیر است؟ چه شرکت هایی می تواندد اقدام به اخذ رتبه ۴ پیمانکاری بنمایند؟ مراحل و شرایط اخذ رتبه ۴ پیمانکاری چیست؟ در صورتی که شرکت شما دارای رتبه ۵ پیمانکاری و یا حتی بدون رتبه است و قصد اخذ رتبه ۴ پیمانکاری را دارید این مطلب را بخوانید تا به سوالات ذکر شده پاسخ دهیم.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در راستای قانون مصوب ۱۳۸۱/۱۲/۰۴ توسط هیات وزیران دولت اقدام به تهیه آیین نامه و وحدت رویه هایی جهت رتبه بندی شرکت های پیمانکاری نمود.بر این اساس شرکت های پیمانکاری بر اساس عملکرد گذشته خود، توان مدیران و پرسنل فنی و همچنین توان مالی و نقدینگی مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت احراز شرایط لازم تایید صلاحیت شده و رتبه ای از عدد ۱ الی ۵ به آنها داده خواهد شد که در واقع رتبه ۱ بالانرین و رتبه ۵ پایین ترین رتبه قابل اخذ می باشد.

اخذ رتبه 4

لزوم اخذ رتبه ۴ پیمانکاری

طبق قانون معاملات دولتی  مصوب ۱۳۴۹٫۱۲٫۲۷ توسط کمیسیون دارایی مجلس شورای ملی انجام معاملات توسط شرکت های دولتی صرفا با پیمانکاران دارای رتبه و گریده صادره توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مجاز می باشد لذا بدون داشتن رتبه شرکت شما فقط می توانید به عقد قرارداد با افراد حقیقی و حقوقیه خصوصی مبادرت ورزید. در این بین با توجه به تعدد شرکت های رتبه دار (علی الخصوص رتبه های پایین)، شرکت هایی  موفق خواهند بود که در مقایسه با رقیبان خود از رتبه بالایی برخوردار باشند.

همانطور که مطلع هستید شرط اول و لازم (و نه کافی) جهت ورود به مناقصات دولتی داشتن رتبه می باشد و شرط دوم که با توجه به حجم پروژه تعیین می گردد داشتن حداقل رتبه ای خاص می باشد . به این صورت که بر فرض در یک پروژه فقط شرکت های دارای حداقل رتبه ۳ مجاز به ورود به مناقصه و ارسال مدارک مناقصه می باشند و شرکت هایی که رتبه ۴ و یا ۵ دارند حتی در صورت ارایه قیمت بهتر قطعا برنده نخواهند شد .بنا بر آنچه گفته شد ارتقا رتبه شرکت های پیمانکاری امری اجتناب پذیر می باشد.

شرایط اخذ رتبه ۴ پیمانکاری:

رتبه بندی پیمانکاران در ۱۱ رشته به شرح زیر صورت می گیرد.در صورتی که رتبه شرکت در پایه ۵ باشد حداکثر در دو رشته قابیلت تشخیص صلاحیت دارد ولی در صورتی که حداقل  در یکی از پایه ها موفق به اخذ رتبه ۴ پیمانکاری و یا بالاتر شود این محدودیت برداشته خواهد شد.

 • رشته ساختمان و ابنیه
 • رشته آب و فاضلاب
 • حمل و نقل
 • رشته صنعت و معدن
 •  رشته نیرو و برق
 • رشته تاسیسات و تجهیزات
 •  رشته کاوشهای زمینی
 •  رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات
 •  رشته کشاورزی و فضای سبز
 •  رشته نفت و گاز
 • رشته مرمت آثار باستانی

لذا اولین شرط اخذ رتبه ۴ داشتن یک شرکت با موضوع فعالیت مرتبط با رشته (های) درخواستی می باشد.داشتن کد اقتصادی و کد کارگاهی از دیگر شروط لازم جهت اخذ رتبه ۴ پیمانکاری می باشد.در اولین مرحلیه از روند اخذ رتبه، شرکت متقاصی می بایست در سایت ساجات  اقدام به ثبت نام اولیه نماید تا در صورت تایید مدارک و داشتن شرایط لازم شناسه و رمز عبور برای شرکت صادر شود.

شاخص های رتبه بندی پیمانکاران:

بر اساس آیین نامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور شرکت ها در ۳ بخش به شرح زیر مورد ارزیابی قرار می گیرند و در صورتی که امتیازات لازم در هر بخش را بصورت جداگانه کسب نمایند موفق به اخذ رتبه ۴ پیمانکاری خواهند شد.

 • توان مهندسی و سوابق تحصیلی و کاری مدیران و پرسنل شرکت

حداقل امتیاز لازم در این شاخص جهت اخذ رتبه ۴ پیمانکاری (برای کلیه رشته ها) به میزان ۷۵۰ امتیاز می باشد و این میزان به هیچ وجه قابل کسب توسط یک نفر نمی باشد لذا حداقل دو نفر با داشتن شرایط امتیاز آوری در هیات مدیره شرکت الزامی می باشد. حداقل شرایط لازم برای این نفرات داشتن حداقل مدرک  کاردانی و سه سال سابقه کار مرتبط در طی ۴ سال اخیر  بعد از اخذ مدرک تحصیلی تعیین شده است. وجود یک نفر با این شرایط، با مدرک تحصیلی زمینه در هر تخصص الزامی می باشد.رشته های تحصیلی زمینه  برای هر تخصص پیمانکاری متفاوت می باشد.

امتیازات در این بخش بر اساس نوع مدرک تحصیلی (زمینه ،مرتبط و یا غیره مرتبط)، مقطع تحصیلی (کاردانی و بالاتر) ،سابقه کار در ۱۵ سال اخیر محاسبه می گردد. برای مثال بیشترین امتیاز قابل اخذ توسط یک فرد ( با مدرک تحصیلی زمینه در مقطع دکتری با ۱۵ سال سابقه کار مرتبط) ۵۰۰ می باشد.

 

 • توان مالی و نقدینگی شرکت

در این بخش توان مالی شرکت با توجه به آخرین اظهارنامه مالیاتی (و یا میانگین سه سال اخیر) و گزارش حسابرسی از حیثت توان مالی و قدرت نقدینگی مورد ارزیابی قرار می گیرد .حداقل امتیازات لازم جهت اخذ رتبه ۴ پبمانکاری در رشته های مختلف به شرح جدول زیر می باشد.کلیه آیتم های ترازنامه و میزان دارمد و هزینه پیمانکاری مندرج در صورت سود و زیان در تعیین امتیاز توان مالی موثر می باشند.چنانچه شرکتی قبلا رتبه ۴ پیمانکاری را اخذ نموده باشد و در حال حاضر در متقاضی تمدید همین رتبه و یا اضافه کردن رتبه ای دیگر در پاییه ۵ ( و نه بالاتر) باشد و به دلیل شریط اقتصادی حاکم بر کشور امتیاز توان مالی به رتبه ۴ نرسد و در صورت احراز دو شرط دیگر ( توان مدیران و تجربه کاری) می تواند درخواست خود را ارایه داده و تایید صلاحیت گردد

حداقل توان مالی جهت اخذ رتبه ۴ پیمانکاری:

مرمت آثار باستانی

ابنیه و ساختمان آب و فاضلاب راه و برابری صنعت و معدن نیرو تاسیسات و تجهیزات کاوشهای زمینی ارتباطات کشاورزی نفت و گاز
 

۳٫۳۷۲

 

۸٫۴۳۰ ۱۲٫۶۴۵ ۱۲٫۶۴۵ ۱۲٫۶۴۵ ۱۲٫۶۴۵ ۵٫۹۰۱ ۳٫۳۷۲ ۵٫۹۰۱ ۳٫۳۷۲

۱۲٫۶۴۵

 

 • تجربه کاری شرکت:

 • تجربه کاری شرکت های پیمانکاری در ۱۵ سال اخیر مهترین عامل تعیین کننده رتبه قابل اخذ می باشد چراکه در صورت در صورت عدم کسب حداقل امتیاز لازم در این بخش و کسب امتیازات لازم در بخش های دیگر قادر به ارتقا رتبه خود نخواهید بود و امکان دارد این کار تا چندین سال اتفاق نیافتد (تا زمانی که به حداقل تجربه کاری لازم برسید) . در حالی که در صورت کسب امتیاز لازم در این بخش و عدم کسب امتیازات لازم در بخش های دیگر شما در نهایت باید در سال مالی بعد و بعد از ارایه اظهارنامه جدید ( در صورت عدم کسب امتیاز لازم در شاخص توان مالی) و یا اضافه نمودن افراد واجد شرایط جهت امتیازآوری در هیات مدیره (در صورت عدم کسب امتیاز لازم در شاخص توان مدیران) اقدام به اخذ رتبه نمایید که در هر صورت زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.قراردادهای پیمانکاری تا میزان کار انجام شده ( صورت وضعیت تایید شده) امتیاز خواهند  داد و بر اساس اینکه در چه سالی شروع و خاتمه یافته اند تعدیل می شوند. ضرایب تعدیل شامل اعدادی در بازه ی ۱۰٫۶۴ (سال ۸۲) و ۱ ( سال ۹۷) می باشند
 • حداقل امتیاز لازم در این بخش برای اخذ رتبه ۴ پیمانکاری در رشته های مختلف به شرج جدول زیر می باشد.

 

مرمت آثار باستانی

ابنیه و ساختمان آب و فاضلاب راه و برابری صنعت و معدن نیرو تاسیسات و تجهیزات کاوشهای زمینی ارتباطات کشاورزی نفت و گاز
۱٫۶۸۶ ۴٫۲۱۵ ۶٫۳۲۳ ۶٫۳۲۳ ۶٫۳۲۳ ۶٫۳۲۳ ۲٫۹۵۱ ۱٫۶۸۶ ۲٫۹۵۱ ۱٫۶۸۶

۶٫۳۲۳

 

مدارک لازم جهت اخذ رتبه ۴ پیمانکاری:

 • مدارک شرکت متقاضی (اساسنامه، روزنامه های رسمی، شرکت نامه و …)
 • اظهارنامه مالیاتی و گزارش حسابرسی
 • مدارک هویتی سهامداران ، هیات مدیره
 • سوابق تحصیلی و کاری افراد امتیاز آور
 • مدارک مربوط به تجربه کاری شرکت( موافقت نامه ها و اسناد مالی مربوطه)

 

در آخر به شرکت های پیمانکاری توصیه می گردد در صورت تمایل و قبل از هرگونه عقد قرارداد و واریز وجهی مدارک مربوط به شاخص های پیمانکاری ذکر شده در بالا را در اختیار مشاوران ما قرار داد ه تا بر اساس آخرین آیین نامه ها و وحدت رویه ها مورد ارزیابی قرار داده و نتیجه قطعی را  جهت اخذ رتبه ۴ پیمانکاری در رشته های مختلف ( و البته کلیه پایه های دیگر) به شما اطلاع داده شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *