اخذ رتبه ۴ پیمانکاری

اخذ رتبه ۴ پیمانکاری در چه شرایطی امکان پذیر است؟ چه شرکت هایی می تواندد اقدام به اخذ رتبه ۴ پیمانکاری بنمایند؟ مراحل و شرایط اخذ رتبه ۴ پیمانکاری چیست؟ در صورتی که شرکت شما دارای رتبه ۵ پیمانکاری و یا حتی بدون رتبه است و قصد اخذ رتبه ۴ پیمانکاری را دارید این مطلب را بخوانید تا به سوالات ذکر شده پاسخ دهیم.

اخذ رتبه 4

لزوم اخذ رتبه ۴ پیمانکاری

طبق قانون انجام معاملات توسط شرکت های دولتی صرفا با پیمانکاران دارای رتبه و گریده صادره توسط سازمام مدیریت و برنامه ریزی کشور مجاز می باشد لذا بدون داشتن رتبه شرکت شما فقط می تواند به عقد قرارداد با افراد حقیقی و حقوقیه خصوصی مبادرت ورزد. در این بین با توجه به تعدد شرکت های رتبه دار (علی الخصوص رتبه های پایین)، شرکت هایی  موفق خواهند بود که در مقایسه با رقیبان خود از رتبه بالایی برخوردار باشند.

همانطور که مطلع هستید شرط اول و لازم (و نه کافی) جهت ورود به مناقصات دولتی داشتن رتبه می باشد و شرط دوم که با توجه به حجم پروژه تعیین می گردد داشتن حداقل رتبه ای خاص می باشد . به این صورت که بر فرض در یک پروژه فقط شرکت های دارای حداقل رتبه ۳ مجاز به ورود به مناقصه و ارسال مدارک مناقصه می باشند و شرکت هایی که رتبه ۴ و یا ۵ دارند حتی در صورت ارایه قیمت بهتر قطعا برنده نخواهند شد .بنا بر آنچه گفته شد ارتقا رتبه شرکت های پیمانکاری امری اجتناب پذیر می باشد.

شرایط اخذ رتبه ۴ پیمانکاری:

رتبه بندی پیمانکاران در رشته های زیر صورت می گیرد:

رشته ساختنان و ابنیه- رشته آب و فاضلاب- حمل و نقل- رشته صنعت- رشته نیرو و برق- رشته تاسیسات و تجهیزات- رشته کاوشهای زمینی- رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات- رشته کشاورزی و فضای سبز- رشته نفت و گاز- مرمت آثار باستانی

سازمان  مدریت و برنامه ریزی کشور شرکت های پیمانکاری را در ۵ پایه رتبه بندی می نماید که رتبه ۱ بالاترین رتبه و رتبه ۵ پایین ترین رتبه قابل اخذ می باشد. در صورت تقاضای اخذ رتبه ۴ پیمانکاری باید به نکات زیر توجه کرد.

شاخص های رتبه بندی پیمانکاران:

  • توان مهندسی و تجربه کاری و سوابق تحصیلی مدیران و پرسنل شرکت

حداقل امتیاز لازم در این شاخص جهت اخذ رتبه ۴ پیمانکاری (برای کلیه رشته ها) به میزان ۷۵۰ امتیاز می باشد و این میزان به هیچ وجه قابل کسب توسط یک نفر نمی باشد لذا حداقل دو نفر با داشتن شرایط امتیاز آوری در هیات مدیره شرکت الزامی می باشد.که حداقل شرایط لازم برای این نفرات داشتن حداقل مدرک  کاردانی و سه سال سابقه کار مرتبط بعد از اخذ اولین مدرک تحصیلی تعیین شده است.

  • توان مالی و نقدینگی شرکت

در این بخش توان مالی شرکت با توجه به آخرین اظهارنامه مالیاتی (و یا میانگین سه سال اخیر) و گزارش حسابرسی  مورد ارزیابی قرار می گیرد .حداقل امتیازات لازم جهت اخذ رتبه ۴ پبمانکاری در رشته های مختلف به شرح جدول زیر می باشد

 

 

مرمت آثار باستانی

ابنیه و ساختمان آب و فاضلاب راه و برابری صنعت و معدن نیرو تاسیسات و تجهیزات کاوشهای زمینی ارتباطات کشاورزی نفت و گاز
۳٫۳۷۲

 

۸۴٫۳۰ ۱۲٫۶۴۵ ۱۲٫۶۴۵ ۱۲٫۶۴۵ ۱۲٫۶۴۵ ۵٫۹۰۱ ۳٫۳۷۲ ۵٫۹۰۱ ۳٫۳۷۲

۱۲٫۶۴۵

 

  • تجربه کاری شرکت:

  • تجربه کاری شرکت های پیمانکاری در ۱۵ سال اخیر مهترین عامل تعیین کننده رتبه قابل اخذ می باشد چراکه در صورت در صورت عدم کسب حداقل امتیاز لازم در این بخش و کسب امتیازات لازم در بخش های دیگر قادر به ارتقا رتبه خود نخواهید بود و امکان دارد این کار تا چندین سال اتفاق بیافتد (تا زمانی که به حداقل تجربه کاری لازم برسید) . در حالی که در صورت کسب امتیاز لازم در این بخش و عدم کسب امتیازات لازم در بخش های دیگر شما در نهایت باید در سال مالی بعد و بعد از ارایه اظهارنامه جدید ( در صورت عدم کسب امتیاز لازم در شاخص توان مالی) و یا اضافه نمودن افراد واجد شرایط جهت امتیازآوری در هیات مدیره( در صورت عدم کسب امتیاز لازم در شاخص توان مدیران) اقدام به اخذ رتبه نمایید که در هر صورت زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.حداقل امتیاز لازم در این بخش برای اخذ رتبه ۴ پیمانکاری در رشته های مختلف به شرج جدول زیر می باشد.

 

مرمت آثار باستانی

ابنیه و ساختمان آب و فاضلاب راه و برابری صنعت و معدن نیرو تاسیسات و تجهیزات کاوشهای زمینی ارتباطات کشاورزی نفت و گاز
۱٫۶۸۶ ۴٫۲۱۵ ۶٫۳۲۳ ۶٫۳۲۳ ۶٫۳۲۳ ۶٫۳۲۳ ۲٫۹۵۱ ۱٫۶۸۶ ۲٫۹۵۱ ۱٫۶۸۶

۶٫۳۲۳

 

مدارک لازم جهت اخذ رتبه ۴ پیمانکاری:

  • مدارک شرکت متقاضی (اساسنامه، روزنامه های رسمی، شرکت نامه و …)
  • اظهارنامه مالیاتی و گزارش حسابرسی
  • مدارک هویتی سهامداران ، هیات مدیره
  • سوابق تحصیلی و کاری افراد امتیاز آور
  • مدارک مربوط به تجربه کاری شرکت( موافقت نامه ها و اسناد مالی مربوطه)

 

در آخر به شرکت های پیمانکاری توصیه می گردد در صورت تمایل و قبل از هرگونه عقد قرارداد و واریز وجهی مدارک مربوط به شاخص های پیمانکاری ذکر شده در بالا را در اختیار مشاوران ما قرار داد ه تا بر اساس آخرین آیین نامه ها و وحدت رویه ها مورد ارزیابی قرار داده و نتیجه قطعی را  جهت اخذ رتبه ۴ پیمانکاری در رشته های مختلف ( و البته کلیه پایه های دیگر) به شما اطلاع داده شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *